Vaikų adaptacija

Vaikas visada gali išmokyti suaugusį trijų dalykų: džiaugtis be jokios priežasties, visuomet būti kuo nors užsiėmusiu ir iš visų jėgų reikalauti to, ko trokšti. (Paulo Coelho)

                                                                               

                                                                ADAPTACIJA

PRISITAIKYMAS – SAVO VIETOS PAGAL SAVO POREIKIUS RADIMAS

Klaipėda lopšelis-darželis ,,Puriena”

          Dažnai tėvai su siaubu prisimena pirmąsias vaiko savaites darželyje. Savaime aišku, Jūs  tikite kad Jūsų mažasis čia jausis puikiai vos ne nuo pirmos dienos. Daugybė tėvų supanikuoja susidūrę su pirmosiomis vaiko ašaromis ir pasipriešinimu. Darželio lankymas tokiais atvejais neretai pasibaigia kelių savaičių košmaru, o darželio idėja atidedama neribotam laikui.

         Kad būtų lengviau suprasti, ką jaučia vaikas pirmosiomis dienomis/savaitėmis darželyje, pabandykite prisiminti, kaip Jūs jautėtės darželyje savo pirmą dieną.

         Nepavyksta? Galbūt prisimenate savo pirmą dieną mokykloje? O gal kraustėtės iš vienos vietos į kitą? Tokie įspūdžiai įsirėžia ryškiai ir ilgam. Jei nepamenate tokio įvykio, tikrai atsiminsite pirmąją savo darbo dieną paskutinėje darbovietėje.

          Prisiminkite, kaip jautėtės?

          Kuo skiriasi suaugusio žmogaus ir vaiko adaptacija? 

         Pirmiausia vaikui, skirtingai nei suaugusiam žmogui, atsiskyrimas nuo mamos ir namų aplinkos įvyksta pirmą kartą. Štai kodėl neįmanoma paruošti vaiko brolio ar sesės gimimui, ėjimui į darželį  – kaip kad neįmanoma paruošti bet kokiai patirčiai, kuri atsitiks pirmą kartą jo gyvenime. Vaikas tiesiog nepajėgus įsivaizduoti tokios situacijos, to, ko dar nėra patyręs.

         Vaiko ruošimas darželiui (pasakojimai, kartais net agitavimas) dažniausiai yra neveiksmingas. Ir kalba eina ne apie vaiko įsivaizdavimą, kaip atrodys darželis, kokie žaislai ar užsiėmimai jo lauks (tą jis gal ir galėtų įsivaizduoti), bet labiausiai apie jausmą, kurį vaikas patirs toje naujoje aplinkoje, likęs vienas, be tėvų. Tam vaiko paruošti neįmanoma – vaikas su tuo tiesiog susiduria, kai tai atsitinka, ir turi tai išgyventi. Antra, vaikai nesupranta savo emocijų, negali jų analizuoti ir valdyti. Visus neigiamus jausmus  jie išgyvena stipriau ir stichiškiau  nei suaugę žmonės. To labai svarbu nepamiršti.

      Kokios yra pagrindinės vaiko streso priežastys?

      Pirmoji priežastis, kodėl vaikas patiria stresą pradėjęs lankyti darželį – tai atsiskyrimas nuo mamos.

       Apsisprendimas vesti vaiką į darželį, vaiko palikimas jame kažkuo panašus į gimdymą. Gimdymo metu iš vieno kūno tampa du, darželio lankymo pradžia – tarsi emocinės, vaiko stumtelėjimas nuo savęs, kad jis mokytųsi būti atskiru, savarankišku žmogumi, gyventi tarp kitų žmonių. Ir vienu, ir kitu atveju tai labai skausminga patirtis. Tik gimdant ji skausminga fiziškai, o išleidžiant vaiką į daželį – emociškai. Labai svarbu priimti šį jausmą kaip normalų, neišvengiamą ir jį išgyventi.

      Vaikui namų aplinka, buvimas su mama ir tėčiu iki darželio yra pirminis poreikis. Pradėjęs lankyti darželį vaikas labai greitai suvokia, kad jo gyvenimas pasikeitė ir nebus toks, koks buvo (o buvo idealus, kaip kad pas mamą pilvelyje!). Tai suvokęs vaikas visomis išgalėmis kovoja už šį pirminį poreikį: verkia, protestuoja, tada supranta, kad kitaip nebus, gedi, kol po truputį apsipranta, pradeda jaustis saugiai naujuoju savo gyvenimo etapu. Tada galiausiai atranda teigiamus aspektus (draugus, žaidimus, veiklas), po truputį atsiranda motyvacija eiti į darželį. Visą šią jausmų seką,  kylančią vaikui, reikia suprasti, gerbti ir nesitikėti greitų rezultatų.

         Antroji vaiko streso adaptacijos laikotarpiu priežastis – išėjimas iš namų ir svetima aplinka. 

        Net jei vaikas į darželį ateina jau turėdamas atsiskyrimo nuo mamos patirties (pvz., jį iki darželio kelis mėnesius ar net metus namuose prižiūrėjo auklė ar jis dažnai būdavo paliekamas seneliams), išėjimas iš namų aplinkos ir patekimas į visiškai svetimą bei skirtingą aplinką jam yra didžiulis stresas. Darželyje vaikas jaučiasi panašiai kaip suaugęs žmogus jaustųsi kosminėje stotyje: visi žino, kas po ko vyksta, visiems viskas aišku (tik ne jam!), visi kažką veikia, kažką dainuoja, kažkur eina,  viskas kitaip nei yra namuose.  Net jei vaikas iš tiesų yra labai subrendęs socialiai ir turi didžiulę motyvaciją bendrauti su kitais vaikais, pirmomis dienomis jis jaučiasi labai sutrikęs ir nepuola iškart draugauti ar žaisti. Dažniausiai jis tyliai stebi aplinką, kol pradeda susigaudyti,  kas čia vyksta ir po ko, kokie yra  tarpusavio santykiai ir grupės taisyklės.

          Atminkite, daug blogiau, jei vaikas išvis neišgyvena jokių emocijų adaptacinio periodo metu. Tai nenatūralu ir yra pagrindo nerimauti dėl vaiko. Praktika rodo, kad pusę vaiko adaptacijos sėkmės lemia, ar tinkamai patys tėvai buvo pasiruošę naujam jų gyvenimo etapui. Kuo labiau jie apsvarstę šį žingsnį, įsitikinę, kad jis būtinas jų vaiko raidai, kuo sąmoningiau renkasi darželį ir auklėtojas, tuo ramiau jie jaučiasi ir reaguoja į sunkias pirmąsias savaites  darželyje. Kuo ramiau jaučiasi tėvai – tuo lengviau vaikui, tuo saugesnis  jis jaučiasi sunkiu jam  laikotarpiu.

           Bet pradėsime nuo pradžių. Čia svarbūs keli dalykai: jei jau apsisprendėte leisti vaiką į darželį, sprendimas turi būti tvirtas ir neatšaukiamas. Nusiteikimas „bandau-darau“ paprastai baigiasi tėvų fiasko po pirmų savaičių, susidūrus su vaiko pasipriešinimu. Todėl kol jausite abejones, darželio klausimą atidėkite bent pusmečiui. Vaiko adaptacija yra skausminga patirtis, ir jūsų vaiko labui tebūna ji vienkartinė ir kuo lengvesnė. Po pirmos nepavykusios adaptacijos įvedinėti vaiką į darželį antrą kartą yra daug sunkiau, vaikas jau turi blogų prisiminimų bei žino, kad kovą su jumis gali laimėti.

             Auklėtojai yra patys svarbiausi žmonės, lemiantys Jūsų vaiko savijautą, ugdymosi kokybę, aplinką, kuri sups vaiką. Kaip jausis Jūsų vaikas darželyje ir kaip kokybiškai jis augs, labai mažai priklauso nuo darželio materialinės gerovės ar bazės – kokybę sukuria žmogus, kuris būna su vaiku: koks jis yra, su kokiu jausmu ir kaip dirba.

       Pasiruoškite blogiausioms vaiko reakcijoms į darželį:

       Vaiko elgesys gali keistis, vaikas gali tapti sunkiai sukalbamas, pradėti ožiuotis. Darželio aplinkoje vaikas mobilizuojasi, tačiau namuose „iškrauna“ visas savo neigiamas emocijas. Juk čia, kartu su mama, jis galiausiai gali būti savimi. Vaiko miegas naktį gali tapti neramus. Vaikas gali laikinai vėl pradėti šlapintis į kelnaites arba į lovą miegodamas.

        Adaptacijos laikotarpiu vaikai daug serga. Per ligą, karščiavimą organizmas pašalina visą susikaupusį stresą. Būdamas namuose vaikas atgauna tiek fizines, tiek emocines jėgas, todėl organizmas periodiškai „pasiprašo“ tokių pertraukėlių. Serga vaikai ir tik dėl fiziologinių priežasčių. Atėję iš naminės terpės jie susiduria su daugybe skirtingų imuninių sistemų. Natūralu, jog vaikas susirenka visus virusus ir bakterijas, kol jo imuninė sistema „nesusigroja“ su grupe. Ir trečia, nuo vaiko patiriamo streso imuninė sistema apskritai tampa silpnesnė, todėl daug jautriau reaguoja į pačius menkiausius temperatūros ar virusinės-bakterinės terpės pokyčius.Būdingiausios adaptacijos laikotarpio ligos – kvėpavimo takų bei virškinamojo trakto. Vaiką nuo patirto streso gali tiesiog pykinti ir tai susiję daugiau su psichologinėmis nei fizinėmis priežastimis ar reakcija į darželio maistą. Pirmais metais dauguma vaikų serga periodiškai kas 4-6 savaites, tai yra gydytojų visai negluminanti įprasta statistika ir turite tam nusiteikti. Pagalvokite, jei vaikas per metus sirgs 10-12 periodų, kas prižiūrės vaiką namuose, kiek kiekvienas iš tėvų ir kaip dažnai galės turėti nedarbingumo lapelį. Jei jūsų galimybės šiuo klausimu ribotos, pergalvokite, kas iš artimų šeimai žmonių (seneliai, tetos, auklės) galėtų jums padėti, sutarkite su jais. Kuo labiau būsite pasiruošę, tuo mažiau išgyvensite streso, tuo sklandžiau viskas vyks.

         „Kraitelio“ darželiui surinkimas

           Ypač ruoštis nereikia, bet žinokite, kad žiemai vaikas turi turėti specialiai pritaikytus kiemo drabužius (kažką panašaus į slidininko kostiumą: kelnes, striukę, batus, pirštines bei šiltą kepurę). Lietingu sezonu darželyje būtini guminiai batai, kelnės, striukė, kepurė (kažkas panašaus į „žvejo kostiumą“). Pasiūkite maišelį vaiko pamaininiams vidaus drabužėliams – spintelėje palikite bent po kelias poras marškinėlių, kelnaičių, kelnių kojinių, kojinaičių, viršutinių kelnių/sijonų. Pavasariui-vasarai vaikas visuomet turi turėti kepurę nuo saulės. Pasirūpinkite, kad grupėje vaikas turėtų basutes/šlepetes  neslidžiu padu bei tvirtu užkulniu.

           Dar kartą pasikartosiu, kad vaiko ruošimas darželiui yra mažai veiksmingas. O vaiko agitavimas gali daryti net ir priešingą poveikį (pvz.: „darželyje tau labai patiks“, „ten bus labai geros tetos“ ir pan.). Vien nuo tokio perdėto tėvų entuziazmo vaikas pradeda jausti įtarimą, kad kažkas čia vyksta negero. Pats idealiausias ruošimosi darželiui būdas – lauknešėlio vaikui ruošimas. Naujos perkamos basutės darželiui, Jūsų siuvamas ir galbūt išsiuvinėtas maišelis apatiniams drabužėliams į darželį – visa tai vaikui žymės naują etapą jo gyvenime.

            Ką turi žinoti tėvai apie vaiko adaptaciją darželyje, kaip jai pasiruošti, ko tikėtis ir kaip kartu su vaiku išgyventi šį laikotarpį? Į visus šiuos klausimus jums atsakys jūsų vaikučių grupių auklėtojos kurios turi sukaupusios didelę patirtį

 

 Dienos ritmas

Įstaigoje nustatyta 5 darbo dienų savaitė, dirba nuo 7.30 iki 18.00 val. (10.30 val. režimu)
7.30 – 8.30 val. vaikų priėmimas,
8.30 – 9.00 val. pusryčiai;
9.00 – 11.00 val. veiklos grupių kampeliuose;
11.00 – 12.00 val. žaidimai, stebėjimai, veikla lauke;
12.30 – 13.00 val. pietūs;
13.00 – 15.00 val. pietų poilsis;
15.20 – 16.00 val. veiklos grupių kampeliuose;
16.00 – 16.30 val. vakarienė;
16.30 – 18.00  žaidimai grupėje arba lauke.

 

Labai norėtume, kad vaikučius į lopšelį atvestumėte iki 9 val., jei atsiranda sunkumų informuoti grupės auklėtojas. Vaikučiai į lopšelį turi būti atvedami sveiki švarūs, tvarkingi. Draudžiama priimti sergančius ar (ir) turinčius užkrečiamųjų ligų požymių (karščiuoja, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, kosti, yra išskyrų iš nosies ir kt.) vaikus, taip pat turinčius utėlių ar glindų. Neveskime į grupę sergančių vaikų nuo to priklausys ne tik Jūsų vaikučio sveikata, bet ir šalia esančių vaikų sveikatą.
Vaikučiai lopšelyje maitinami 3 kartus (pusryčiai, pietūs vakarienė) ir papildomai produktus iš pieno ir vaisių programos, kurioje dalyvauja mūsų lopšelis-darželis. Valgiaraščiai sudaromi vadovaujantis Klaipėdos miesto Maisto ir Veterinarinės tarnybos patvirtintais 15-os dienų valgiaraščiais su kuriais jūs galite susipažinti pas lopšelio-darželio bendrosios praktikos slaugytoją. Veikla lopšelyje bus organizuojama pagal mūsų lopšelio darželio parengtą ugdymo programą su
kuria jūs galitesusipažinti mūsų internetinėje svetainėje www.darzelispuriena.lt.  ir paprašius pas grupės auklėtojas. Į lauką vaikai vedami  kasdien 2 kartus šviesiu paros metu. Žiemos metu – esant ne žemesnei kaip minus 12C temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip minus 8C temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.).

Mūsų patarimas, pirmas dienas, savaites vaiką pratinti prie lopšelio palaipsniui, paliekant jį po 2,3,4 val. ir taip palaipsniui vaikučio buvimą lopšelyje ilginti ir aišku dėl visko tartis ir konsultuotis su grupės auklėtoja.

atlyginimo už maitinimo paslaugą nustatymAS

KLAIPĖDOS LOPŠELYJE-DARŽELYJE ,,PURIENA“

 

Atlyginimą už maitinimo paslaugą tėvai moka Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2016 m gegužės 26 d. sprendimu Nr. T2-143  nustatyto dydžio mokestį Lopšelyje – 1,98 Euro už maisto produktus ir 15,00 Euro – už patiekalų gamybą. Darželyje – 2,25 Euro už maisto produktus ir 15,00 Euro – už patiekalų gamybą.

              Atlyginimą už maitinimo paslaugą sudaro dvi dalys: atlyginimas už maisto produktus ir atlyginimas už patiekalų gamybą.

              Atlyginimas už maisto produktus – tai dienos mokestis už maisto produktus su prekių pirkimo pridėtinės vertės mokesčiu.

               Atlyginimas už patiekalų gamybą – tai nekintantis mėnesio mokestis, skirtas darbuotojų, tiesiogiai susijusių su maisto gaminimu, darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokoms, maisto gaminimo išlaidoms: virtuvių bei grupėse esančių virtuvėlių įrangos priežiūrai, remontui ar atnaujinimui,  nusidėvėjusio ilgalaikio materialiojo turto atnaujinimui, šildymui, elektros energijai, karšto ir šalto vandens sąnaudoms bei kitoms su maisto gaminimu ir patiekimu susijusioms išlaidoms (laboratoriniams patiekalų ir vandens kokybės tyrimams, svarstyklių, manometrų, termometrų patikrai, šiukšlių išvežimo, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymui (toliau – ŠGP) ir kt.).

              Tėvai (globėjai, rūpintojai) turi teisę pasirinkti dienos maitinimų skaičių ir jį keisti 2 kartus per metus rugsėjo mėnesio 1 d. ir vieną kartą per mokslo metus (pasirinktinai nuo pirmosios mėnesio dienos). Prašymai (raštu) pateikiami prieš 10 kalendorinių dienų.

               Atsižvelgus į įstaigoje nustatytą maitinimo laiką, vaikus, kurie nevalgo pusryčių, tėvai turi atvesti į įstaigą vėliau, o vaikus, kurie nevalgo vakarienės pasiimti iš įstaigos anksčiau.

Tėvams (globėjams, rūpintojams), kurie vaikui parinko mažesnį dienos maitinimų skaičių, atlyginimas už maisto produktus proporcingai mažinamas pagal nustatytus paros maisto raciono kaloringumo procentus suskaičiuotą pusryčių, priešpiečių, pietų, pavakarių ir vakarienės arba kitokių maitinimų, numatytų valgiaraščiuose, kainą, kuri nustatoma įstaigos vadovo įsakymu, neviršijant vienos dienos atlyginimo už maisto produktus dydžio, patvirtinto Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu.

               Nustatyto dydžio atlyginimas už patiekalų gamybą (vieno mėnesio kaina) mokamas nepriklausomai nuo vaiko lankytų dienų skaičiaus ar nuo tėvų (globėjų, rūpintojų) vaikui parinkto mažesnio dienos maitinimų skaičiaus

Tėvai (globėjai, rūpintojai), sudarę mokymo sutartis dėl 4 valandų trukmės per dieną ugdymo (nuo 8.00 val. iki 13.00 val.), privalo pasirinkti bent vieną maitinimą (pusryčius ar pietus). Pasirinkusiems pusryčius arba pietus taikomos 8 punkto nuostatos. Pasirinkus vieną maitinimą, atlyginimas už patiekalų gamybą mažinamas 50 proc., o pasirinkus du maitinimus už patiekalųgamybą mokamas visas atlyginimas.

   Adaptaciniu laikotarpiu, kuris gali būti taikomas naujai priimtiems vaikams vieną mėnesį, jeigu vaikas būna įstaigoje mažiau negu 4 valandas per dieną ir tėvai (globėjai, rūpintojai) pageidauja, kad vaikas nebūtų maitinamas, tėvams pateikus prašymą raštu atlyginimas už maitinimo paslaugą nemokamas.

Kai vaikas nelanko įstaigos, atlyginimas už maisto produktus yra nemokamas.

Įstaigai vykdant ugdymo procesą, tėvai (globėjai, rūpintojai) savo kasmetinių atostogų metu turi teisę keturias savaites per metus nevesti vaiko į ugdymo įstaigą ir nemokėti atlyginimo už maitinimo paslaugą, pateikę prašymą raštu prieš 10 kalendorinių dienų.

Atlyginimas už maitinimo paslaugą (ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse) tėvų (globėjų, rūpintojų) prašymu mažinamas 50 %, jeigu:

 a) šeima augina tris ir daugiau vaikų, kai du arba daugiau šeimos vaikų lanko bendrojo ar ikimokyklinio ugdymo įstaigą, pateikus tai patvirtinančius dokumentus;

b) vaikas turi didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, tai patvirtinus teisės aktų nustatyta tvarka;

c) abu vaiko tėvai yra bendrojo ugdymo mokyklų, profesinio mokymo įstaigų mokiniai arba universitetų, kolegijų nuolatinių studijų studentai;

             d)  yra sunki šeimos materialinė padėtis dėl laikinai susidariusių aplinkybių ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos komisija priėmė sprendimą dėl lengvatos taikymo.

Atlyginimas už maitinimo paslaugą (ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse) nemokamas, jeigu:

a) šeima gauna socialinę paramą ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius pateikė apie tai pranešimą;

b) vaikas auga socialinės rizikos šeimoje ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisija priėmė sprendimą dėl vaiko ugdymo.

Prašymai ir dokumentai, kurių pagrindu taikomos atlyginimo už maitinimo paslaugą lengvatos, pateikiami įstaigos vadovui, priimant vaiką į švietimo įstaigą. Duomenys apie lengvatos taikymą tikslinami kiekvienais kalendoriniais metais, o esant poreikiui gali būti tikslinami ir dažniau, sąlygos. Apie pasikeitusias aplinkybes, kai netenkama teisės į lengvatą, tėvai (globėjai, rūpintojai) privalo nedelsdami pranešti įstaigos vadovui.

             Atlyginimo už maitinimo paslaugą lengvatos taikymas įforminamas įstaigos vadovo įsakymu. Atlyginimo už maitinimo paslaugą lengvatos taikomos nuo pirmosios dienos, kai vaikas įgyja teisę į lengvatą, bet ne daugiau kaip už tris praėjusius mėnesius iki dokumento pateikimo mėnesio.

            Atlyginimas už maitinimo paslaugą įstaigoje mokamas už einamąjį mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio 25 dienos, o gruodžio mėnesį – iki 20 dienos.

Tėvai (globėjai, rūpintojai), kai jų vaikas laikinai vasarą lanko kitą įstaigą, atlyginimą už maitinimo paslaugą sumoka iš anksto už visas dienas, nurodytas jų pateiktame prašyme.

Už atlyginimo už maitinimo paslaugą surinkimą atsakingas įstaigos vadovas. Jeigu tėvai (globėjai, rūpintojai) laiku nesumoka atlyginimo, įstaiga turi teisę vienašališkai nutraukti mokymo sutartį, įspėjusi prieš dvi savaites. Atlyginimo už maitinimo paslaugą įstaigoje skolos iš tėvų (globėjų, rūpintojų) išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka.

Tėvai (globėjai, rūpintojai) vaiką aprūpina tik individualiomis mokymosi priemonėmis teisės aktų nustatyta tvarka.

Parama įstaigai gali būti teikiama remiantis Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymu.  

Šis Aprašas skelbiamas Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje www.klaipeda.lt

 

         Tikimės gražaus bendradarbiavimo ir supratimo. Nes mums kaip ir Jums labai svarbu, kad Jūsų, o dabar ir mūsų Mažyliui lankančiam mūsų lopšelį-darželį būtų gera, saugu, įdomu, kad jis autų sveikas kūrybingas, sumanus ir išradingas. SĖKMĖS.

 

   

Paieška

Klaipėdos lopšelis-darželis ,,PURIENA”

Įmonės kodas: 190420421
Įstaigos tipas: lopšelis-darželis
Ugdomoji kalba: lietuvių
Direktorė: Virginija Letukienė

Draugaukime

El. dienynas

El. dienynas

Steigėjas

Steigėjas

Svarbu

Svarbu

Klaipėdos lopšelis-darželis „Puriena“
Įstaigos kodas 190420421

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Direktorė Virginija Letukienė

Naikupės g. 27, LT-93202 KLAIPĖDA
Tel./faks. +370 46 346258
El. paštas: puriena.klaipeda@gmail.com
www.svetainesdarzeliams.lt

2024 © Klaipėdos vaikų l-d „Puriena“