Menu Close

Neskubėkite lipti ant ledo

Sinoptikų duomenimis, artimiausiomis paromis Klaipėdoje oro temperatūra bus minusinė, tačiau gyventojų prašoma neskubėti lipti ant ledu apsitraukusių vandens telkinių – ledas dar plonas ir netvirtas. Vaikams derėtų priminti saugaus elgesio taisykles – vaikai iki 14 metų ant ledo be suaugusiųjų priežiūros neturėtų lipti net ir esant storam ir saugiu laikomam ledui, o suaugusieji neturėtų palikti vaikų prie vandens telkinių be priežiūros.

Koks ledas yra tvirtas?

 • Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra ne mažiau kaip 7 cm. Toks ledas jau gali išlaikyti žmogų, o kad išlaikytų grupę žmonių, ledo storis turi būti bent 12 cm.
 • Tvirtas ledas turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas.
 • Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų ar yra šaltiniai.

Kaip elgtis ant ledo?

 • Ant ledo galima lipti tik įsitikinus, kad jis pakankamai tvirtas ir saugus.
 • Prieš lipdami apsidairykite, ar arti nėra paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias.
 • Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu sudavus lazda į ledą pasirodo vanduo, būtina kuo greičiau grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant ir neatitraukiant kojų nuo ledo.
 • Jeigu esate su slidėmis, atsisekite slidžių kojų tvirtinimus, kad prireikus jas būtų galima greitai nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas, kad taip pat greitai galėtumėte numesti ir lazdas.
 • Pagal Klaipėdos mieste galiojančias saugaus elgesio taisykles, lipant ant ledo būtina turėti specialius smaigus, kuriais pasinaudojus būtų galima išlipti įlūžus. Tamsiuoju paros metu taip pat būtina dėvėti liemenes ar kitą aprangą su šviesą atspindinčiais elementais.
 • Draudžiama ant ledo palikti vaikus iki 14 metų be suaugusio žmogaus priežiūros.
 • Draudžiama lipti ant ledo esant neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.

Jei vis dėlto įlūžote

 • Nepraraskite savitvardos, nesiblaškykite, desperatiškai nesikabinkite už ledo krašto, nes jis lūžinės, o jūs prarasite jėgas.
 • Lipkite ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai į šonus ištiestomis rankomis, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kuo didesnį ledo plotą užgulti krūtine, o paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, kuo toliau nusiridenkite nuo lūžio vietos į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis.
 • Išlipus ant kranto, reikia kuo greičiau skubėti į kokią nors patalpą, kur galėtumėte persirengti sausais rūbais.

Jei įlūžo kitas

 • Sušukite, jog iškviesite pagalbą, taip nuraminsite skęstantįjį. Skubiai skambinkite 112 ir tiksliai nupasakokite, kas ir kur įvyko.
 • Jei įmanoma, įlūžusiam žmogui bandykite paduoti ilgą pagalį, šaką, šaliką, virvę – bet kokią gelbėjimo priemonę, jokiu būdu neduokite rankos. Jei aplink yra daugiau žmonių, galima padaryti gyvą grandinę  – gultis ant ledo, tvirtai laikyti vienas kitą už kojų ir priekyje esančiam žmogui paduoti skęstančiam kurią nors minėtą priemonę.
 • Skęstančiajam pasiekus krantą, patikrinkite kvėpavimą ir pulsą, jei reikia, kvieskite greitąją medicinos pagalbą ir kuo greičiau nukentėjusįjį sušildykite – nugabenkite į šiltą patalpą, duokite gerti šilto gėrimo.
Skip to content